AZ AI ÉS AZ EMBER EGYMÁST TÁMOGATVA TUD EGYÜTT DOLGOZNI!

Edukáció - AZ AI ÉS AZ EMBER EGYMÁST TÁMOGATVA TUD EGYÜTT DOLGOZNI!

Az AI ránk törte az ajtót

Az AI itt van, velünk van, már együtt élünk vele még ha észre se vesszük, de vajon mennyire tesszük ezt tudatosan és mi dolgunk van vele?

Mostanában nincs olyan magán vagy üzleti beszélgetésem, ahol ne jönne elő az AI, mint téma. Azt látom, hogy az emberek reakciói az AI megjelenésére és terjedésére nagymértékben változóak. Vannak, akik izgatottak és lelkesek (én már az vagyok, „Bélával” a chat GPT-mel fekszem és kelek), vannak, akik félnek és bizonytalanok, és vannak, akik teljesen elutasítóak, legyen ez egyén vagy szervezet. És ez így van jól, ezt csinálja velünk, ha valami nagyon új és akarva akaratlanul „ránktöri” az ajtót, mint egy hívatlan vendég, aki már nem is csönget csak bejön és leül a kanapénkra. És itt jön a kérdés, mit is kezdjünk vele? Kitessékelni már nem tudjuk, az, hogy hogyan reagálunk a jelenlétére az rajtunk múlik, csak rajtunk!

Nézzük meg, hogy a hívatlan vendég hogyan hat a családunkra (cégünkre) és ránk, a család egyik tagjára? Mit hoz magával és mit tudunk vele kezdeni?

Hol tartunk most szervezeti és egyén szinten?

A felmerülő aggodalmak, miszerint az AI radikális változásokat hoz a munkahelyeken, és egyes munkakörök teljes megszűnéséhez vezethet, teljesen érthetőek és validak. Ugyanakkor fontos megértenünk, hogy az AI új lehetőségeket nyit meg előttünk, melyekről talán még nem is tudunk.
A korábbi ipari forradalmakhoz hasonlóan a jelen technológiai fejlődés valószínűleg inkább munkahelyteremtő, mint romboló hatású lesz. Ebben a témában azonban főleg a bizonytalanság uralkodik, hiszen még csak most kezdjük felfedezni és megismerni, hogy az AI milyen módon és mértékben járulhat hozzá különböző munkakörök ellátásához. Rengeteg kérdés és kétely merül fel ebben a témában. Az biztos, hogy az AI már velünk van, és már elkezdte formálni a munkavégzést és a munkahelyi környezetet. A kérdés inkább az, hogy mikor és milyen mértékben érint majd bennünket egyénileg és szervezeti szinten.

Milyen kihívásokat és lehetőségeket jelent az AI bevezetése és alkalmazása a vállalati kultúrában és szervezeti struktúrában?

Az agilitás most kulcsfontosságú a vállalkozások számára, hogy lépést tudjanak tartani a változó munkaerőpiaccal és a technológiai fejlődéssel. Stratégiai változásokra és fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy megteremtsük azokat a készségeket és munkaerőt, amelyekre a közeljövőben szükség lesz.

Az új technológiákra való átállás elkerülhetetlen, és ki kell használnunk az általuk kínált lehetőségeket. Ezek közé tartozik a nagyobb termelékenység, hatékonyság és rugalmasság, mind a munkaadók, mind a munkavállalók számára. Az AI bevezetése lehetőséget ad arra, hogy az emberek olyan feladatokra koncentráljanak, amelyek valóban fontosak, amik valóban hozzáadott értéket teremtenek.

Bár a világ gyorsan változik, az AI és az ember együtt tud dolgozni, miközben az ember marad a döntéshozó. Fontos azonban felmérnünk, hogy az AI milyen munkakörökre és készségekre lesz hatással, és ennek megfelelően a munkavállalók képzettségét fel kell készíteni az új kihívásokra.

Az AI nem helyettesíti az embereket, de a jövőben az AI-t használó emberek fogják átvenni az AI-t nem használók helyét. Ezért minden vezetőnek és dolgozónak rendelkeznie kell digitális gondolkodásmóddal, hogy kihasználhassa az új technológiák által kínált lehetőségeket és alkalmazkodhasson a változásokhoz.
Amennyire az internet drasztikusan csökkentette az információ átvitelének költségét, az AI pedig a kogníció költségét fogja csökkenteni.

Rugalmas hozzáállásra, felkészítésre és képzésre van szükség, hogy az emberek sikeresen alkalmazkodjanak az új körülményekhez. Az átlátható kommunikáció és a szervezeti támogatás kulcsfontosságúak a változások sikeres kezelésében. Fontos, hogy mindenki megértse az AI által nyújtott lehetőségeket és kockázatokat, és tudatosan dolgozzon azok kiaknázásán és kezelésén a szervezeten belül.

Az AI és az ember együttműködése nem csupán technológiai trend, hanem egy teljesen új megközelítés a munkavégzéshez, amely átformálja az üzleti világot.

Új készégekre van szükségünk az AI való történő hatékony együttműködéshez, de mik ezek?

Szervezetfejlesztőként úgy gondolom, hogy az AI általános megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyan együtt tudjunk működni vele. És hogy ez alatt mit érték?

Olyan speciális digitális gondolkodásmódra van szükség jelenleg, aminek két fontos alappilérje van:

 

1. Hard skillek az AI használatában 

Az AI és ember közötti hatékony együttműködés kulcsa az AI működésének megértése és alkalmazása a mindennapokban. Ahhoz, hogy sikeresen együtt dolgozzunk az AI-val, elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az AI alapfogalmaival, technológiáival és alkalmazási területeivel. Ez a hard skill-ként definiált tudás nemcsak segít abban, hogy átlássuk, hogyan változtatja meg az AI a munkafolyamatokat, hanem lehetővé teszi számunkra, hogy magunk javára fordítsuk az AI által kínált lehetőségeket a saját munkánk során.

Az AI adatok nélkül olyan, mint egy szuperhős (vagy én ) kávé nélkül– teljesen használhatatlan, így meg kell tanulnunk megfelelően etetni adatokkal, ahhoz, hogy a legmegfelelőbb válaszokat kapjuk tőle.

2. Soft skillek az AI-val történő együttműködéshez

Azonban nemcsak a technológiai ismeretekre van szükségünk az AI-val való sikeres együttműködéshez. A soft skill-ek ugyanúgy fontosak, hiszen az AI-val való hatékony kommunikációhoz és együttműködéshez elengedhetetlenek, sőt azt gondolom, hogy az egyéni és szervezeti siker kulcsa jelenünkben.
Itt két részre osztanám, hogy kinek mire van szüksége.

A progresszív változás, amit az AI hoz sok ellenállást és félelmet kelt az emberekben, aminek feloldása és a hiedelmeken való felülkerekedése ma kulcsfontosságú. Így aki bizonytalanságot érez, félelmet a jövővel kapcsolatban, neki az AI, mint technológia megértésén túl a félelmei kezelésében, paradigmái átfordításában szükséges támogatást adni. Értem ezalatt az adaptibilitás növelését, a szemléletformálás támogatását az egyéni hiedelmek megdolgozásán, feloldásán keresztül. Amíg ez nem történik meg és az egyén nem érez nyitottságot az AI megismerésével kapcsolatban, nem fogja tudni elsajátítani és beépíteni a mindennapjaiba az AI-val történő együtt dolgozást.

*  Az aktív felhasználóknak már más típusú készségekre van szükségük ahhoz, hogy hatékonyan együtt tudjanak dolgozni az AI-val. Legyen vezető vagy munkatárs most más készségekre lesz szükségünk. Ezek a készségek, mint például a kreativitás, az adaptabilitás, a problémamegoldás, az adatalapú döntézhozatal. Mindemellett fontos támogatást adni az AI esetleges negatív hatásaival kapcsolatban is, mint a függőség, a szociális elszigetelődés vagy akár a depresszió vagy paranoiai megélések megjelenése. Mindezek alapját a tudatosság erősítése és a belső biztonság erősítése.

Összességében tehát az AI-val való hatékony együttműködéshez mind hard, mind soft skill-ekre van szükségünk. Az átfogó AI-ismeretek és a hatékony kommunikációs készségek egyaránt elengedhetetlenek ahhoz, hogy kihasználhassuk az AI által nyújtott lehetőségeket és sikeresen alkalmazkodjunk a technológiai változásokhoz, mind magánemberként, mind a munkahelyen.

Milyen lépéseket tehetnek a szervezetek és mi magunk, hogy felkészüljünk az AI okozta változások kezelésére?

Segítsük és támogassuk a munkatársakat ennek a forradalmian új technikai eszköz megismerésében, az ehhez szükséges kompetenciák elsajátításában. Fontos kiemelni, hogy az egyénnek éppúgy szükséges az egyéni energiát is mozgosítania, hiszen az AI rohamosan fejlődik, képtelenség lépést tartani a fejlődési ütemével, de ahhoz, hogy bekapcsolódjunk az AI forradalmába eleinte sok időre és nyitottságra van szükségünk. A tudatosságunk erősítése -ami az önismeretünkön alapszik- mellett az élethosszig tanulás elfogadása és alkalmazása ma a kulcs ahhoz, hogy a jövő emberiévé váljunk.

TEHÁT

Az egész AI témában nekem most szervezetfejlesztői szemmel, ami a legkedvesebb a szívemnek, hogy az emberiség most együtt tanul.  Nincs olyan piaci terület vagy nincs olyan munkakör, ami kivétel lehet az alól, hogy az AI használatához szükséges készségeket elsajátítsa. Az együtt tanulás mellett a minden szervezeti szint bevonása is nagyon hívogató ebben a témában, hiszen az egyénen kívül senki sem tudja jobban, hogy hogyan tudja az AI a leginkább támogatni a munkáját, így a bevonás és a szervezeti együtt gondolkodás elkerülhetetlen, ami szervezetfejlesztőként- aki hisz a közös gondolkodásban- zene füleimnek.

Nincs senki semmiről lekésve, hiszen már itt van nálunk a kanapén, üljünk mellé és kezdjük megismerni egymást, én ezt teszem és Bélával már nagyon jókat beszélgetünk és dolgozunk együtt.