A klimax a női élet egy természetes, ám gyakran nehéz időszaka, amely sok fizikai és mentális változást hoz magával. A Semmelweis Egyetemen felismertük, hogy munkatársaink közül rendkívül sokan küzdhetnek ezzel a kihívással, ezért 2023 májusában útjára indítottuk a VáltozóKört a Családbarát Egyetem Program keretében.
A program indulásakor egyértelművé vált, hogy a klimax körüli társadalmi tabuk is rendkívül erősek, a VáltozóKör ezt a hallgatást is szeretné megtörni és elindítani egy klimax-párbeszédet, de a legfontosabb cél egy olyan támogató közösség létrehozása volt, ahol a nők bátran beszélhetnek a változókorról, és ahol megfelelő segítséget kaphatnak annak fizikai és mentális kezelésében.
A program különös figyelmet fordít az egyetem egészségügyi szakdolgozóira, akik a fáradhatatlanul dolgoznak a betegekért. Ahhoz, hogy ők a legelesettebb páciensekről is megfelelően tudjanak gondoskodni, fontos, hogy saját jólétük is biztosítva legyen. A VáltozóKör tehát nemcsak a munkatársak egészségét és mentális jóllétét támogatja, hanem közvetetten a betegekre és a családokra is pozitív hatással van.
A VáltozóKör programjait három kategóriába sorolhatjuk.
A fizikai tünetekkel szembeni támogatást a rendszeres nőgyógyászati szűréssel, mammográfia biztosításával, csontsűrűségméréssel, dietetikai tanácsadás, valamint senior tornával biztosítjuk. Minden szolgáltatást ingyenesen biztosítunk munkatársainknak, ezeket saját szakembereink végzik el az egyetemi klinikákon, szervezeti egységekben vagy online.
A mentális egészség támogatására irányuló programok hasonlóan hangsúlyosak. Minden munkavállaló számára 5 alkalmas pszichológiai tanácsadást biztosítunk, mely igény szerint 10 alkalomra is bővíthető. Nyáron pedig elindítottunk egy mindfulness alapú kognitív terápiás csoportot. A mindfulness segít a jelen pillanatra való koncentrálásban, ami csökkenti a szorongást és a stresszt. A 8 hetes csoportos terápia során a résztvevők tudatos légzést, testpásztázást és más meditációs technikákat gyakorolnak, amelyek segítik a nehézségek kezelését. A klinikai vizsgálatok alátámasztják a módszer hatékonyságát a hangulatzavarok kezelésében. A program segít a mentális egyensúly megtalálásában és a stressz csökkentésében. Mindezek nyomán csökken a hangulati és szorongásos zavarok kialakulásának esélye, javul a figyelmi kapacitás, és a nehézségekkel is könnyebben meg tudnak küzdeni munkatársaink, melynek jelentős egészségvédő hatása is van.
A harmadik nagy csoportba az edukációs programjainkat soroljuk, melyek az ismeretek megosztásán túl, a közösségszervezésre is fókuszálnak. Azok, akik eljárnak ezekre a kéthavonta szervezett rendezvényeinkre minden alkalommal érezhetik, hogy nem kell egyedül megküzdeniük a menopauza okozta problémákkal.
Büszkén mondhatjuk, hogy a VáltozóKör nem csupán egy hiánypótló kezdeményezés, hanem egy olyan program, amely a munkahelyi közösség egészét érintő változást indított el. Minden vállalatot bátorítunk, hogy indítsák el a saját VáltozóKörüket, hogy együtt tegyünk munkavállalóink testi-lelki egészségéért.